Metodologia

W projekcie przeważa podejście jakościowe. Ogólną metodą badawczą będzie generujące hipotezę studium przypadku Polski (Lijphart 1971). Identyfikacja trendów demokratyzacyjnych i autokratyzacyjnych na różnych poziomach w Europie wymaga zebrania i zintegrowania zbiorów danych pierwotnych takich, jak V-Dem, the Democracy Barometer (na temat 27 państw UE), jak również: World Bank, Policy IV, Freedom House, EIU Democracy Index, Quality of Government i Regional Authority Index.

 

W celu analizy związków między wymiarem terytorialnym a demokratyzacją/autokratyzacją w Polsce zostaną zebrane następujące źródła danych:

  1. akty prawne na temat struktur terytorialnych i dokumenty na temat procesu legislacyjnego;
  2. materiały lokalnych mediów;
  3.  dane z wywiadów pogłębionych, częściowo ustrukturyzowanych z politykami z niższych poziomów terytorialnych i ekspertami krajowymi;
  4.  dane z wywiadów fokusowych – z lokalnymi dziennikarzami i członkami organizacji pozarządowych;
  5.  dane z mini-ankiety – kilka pytań dodanych do badań omnibusowych CBOSu.

 

W analizie będą wykorzystane następujące metody:

  1. Analiza treści (z użyciem programu MAXQDA) – w celu stwierdzenia, czy na niższych poziomach terytorialnych można obserwować jakiekolwiek niedemokratyczne praktyki i legislację oraz żeby zbadać postrzeganie przez grupy lokalne i regionalne stanu demokracji w ich miastach i regionach;
  2. Śledzenie procesu – analiza kanałów, poprzez które poziom krajowy wpływa na niższe struktury terytorialne – w celu zbadania „łańcuchów przyczynowych” prowadzących do zmian demokratycznych lub autokratycznych.