Celem projektu jest wyjście poza badania zmian demokratycznych lub autokratycznych na poziomie krajowym i uwzględnienie również niższych poziomów terytorialnych. Bazując na wcześniejszych badaniach wstępnych, zakłada zarówno studia teoretyczne, aby wypracować ramy teoretyczne łączące zagadnienie demokracji i polityki terytorialnej, jak również badania empiryczne przypadku Polski w latach 2010-2024.
Ten projekt, który będzie kontynuowany po jego zakończeniu w ramach kompleksowych studiów porównawczych, koncentruje się na wpływie zmian demokratycznych/autokratycznych na szczeblu krajowym na stan demokracji na niższych poziomach terytorialnych (wybranych miastach i województwach), włączając w to kryzys pandemiczny.
W projekcie postawione będą następujące pytania: Jakie są trendy demokratyczne lub autokratyczne w państwach UE, w tym w Polsce, na poziomie krajowym i niższych szczeblach terytorialnych? W odniesieniu do Polski: Czy istnieją pewne powiązania między przemianami demokratycznymi lub autokratycznymi oraz zmianami idącymi w kierunku centralizacji lub decentralizacji? Czy zdecentralizowane struktury terytorialne są „demokratycznymi enklawami” w przypadku zmian autokratycznych rozpoczętych na poziomie krajowym i czy coś zmieniło się w tej materii w analizowanym okresie? Jakie typy zmian demokratycznych/autokratycznych można obserwować na poziomie lokalnym i regionalnym? Jeśli mają miejsce zmiany autokratyczne w czasie kryzysu związanego z COVID-19, czy mają one wpływ na struktury lokalne i regionalne?
Te pytania pomogą zweryfikować główną hipotezę: procesy decentralizacyjne stanowią okazję dla struktur na niższych poziomach terytorialnych do uzyskania bardziej demokratycznego, ale również bardziej autokratycznego charakteru – z uwagi na to, że mogą zwiększyć rozbieżności w stanie demokracji pomiędzy różnymi szczeblami terytorialnymi.